…. člověku se chce žít…
…. nemocnému člověku se chce žít víc…
…. člověk nechce být sám…
…. nejen nemocný člověk potřebuje být mezi „svými“…
…. sdílení je životní nutnost…
…. radost ze života a přátel dává víru a sílu…
Vznik Parkinsoniády souvisel se vznikem naší o. s. Parkinson Slovácko. Tento náš „klub“ vznikl ze zcela prozaických důvodů, jež v podstatě odstartovala lidská závist, ješitnost, velikášství a zloba. O napadání Jendy (předsedy), očerňování a zcela záměrného pomlouvání se nechci, leč musím zmínit. To totiž hraje neustále, jak jsem se osobně přesvědčila, velkou roli. Fakt, že někteří lidé nedokážou uznat nebo dokonce i respektovat úspěch jiného, je starý jako lidstvo samo. Že se to však děje i u nemocných lidí, je pro mne nepochopitelné. Nezmiňovala bych se o tom, kdyby to neprorostlo i do „naší“ Parkinsoniády, byť za hranicemi. Ne, nepřeháním.
Ta naše totiž vychází z potřeb lidí postižených touto chorobou. Odvíjejí se od nich pravidla a hodnocení všech disciplín, plně ji respektují. My, členové o. s. Parkinson Slovácko, jsme ji sestavili, zrealizovali a doslova vymazlili do její nynější podoby a jsme na to hrdí. Podpořili jsme našeho předsedu za nepřízně rádoby přátel jiné organizace s výrazem „parkinson“ v názvu a zcela vědomě jsme se od nich distancovali. Rozumějte od těch špatných lidských vlastností. Pro skutečnost, že jsme byli hozeni do jednoho pytle i s nimi, aniž bychom byli požádáni o souhlas, mám jen jeden výraz – fatální nedostatek slušnosti v základní podobě. Pokud to ovšem není záměr.
Pan Jan Škrkal se rozhodl tuto akci propůjčit, změnit na putovní z jediného prostého a poctivého důvodu – dát příležitost postupně všem zúčastněným.
Naše Parkinsoniáda je postavena na několika pilířích, které nepřísluší nikomu jinému nabourávat či měnit.
Hodnotí se výkon, nikoli styl.
Možnosti bodování jsou široké a spravedlivé – není zde prostor pro různé hodnocení stejného výkonu.
Absence rozhodčích u kterékoli z disciplín je nepřípustná.
Pro každou disciplínu musí být vytvořeny regulérní podmínky – rovný terén, viditelnost atd.
Každý borec má právo na dva zkušební pokusy.
Každá disciplína a její pravidla se odvíjí od schopností účastníků – parkinsoniků.
Nelze ohodnotit obtížnější výkon méně body.
Je nepřípustné limitovat účastníky podle toho, zda mají hole, vozíky či nikoli.
Dodávám už jen fakt, že jsem členkou sympatizující o. s. Parkinson Slovácko od jeho vzniku a ještě po malou, přesto důležitou dobu právě před jeho vznikem. Pracuji jako cvičitelka. Všech devíti Parkinsoniád jsem se zúčastnila jako hlavní rozhodčí.
Nejnovější komentáře