Archivy

Rubriky

Po 7. Parkinsoniádě

 

Co se dělo v dalších kolech u našeho sdružení ¨

 

Po parkinsoniádě se událo mnoho. Dá se říci že jsme ještě nevychladli z toho návalu práce a činnosti. Zúčastnili jsme se několika akcí. Ještě v druhé polovině srpna to byla návštěva Rakouských přátel v Karsteinu na jejich společenské a vzdělávací akci. Na této akci probíhají velmi kvalitní přednášky a vždy se něco nového a zajímavého dozvíme. Využili jsme možnosti se zeptat a navrhnout znovu Přátelům v Rakousku možnost spolupráce na organizaci Parkinsoniády. Odpověď ze strany zaštiťujících organizací, bylo sdělení, že zatím o této možnosti není uvažováno. Přesto jsme odjeli s příjemnými dojmy, že i Rakouští parkinsonici s námi drží jednu linii v boji s nemocí.

Pár dnů po návštěvě Rakouska jsme jeli posílit Klub v Rožnově na jeho pochodě   městem Rožnovem se záměrem zvýšení povědomí Parkinsonově chorobě. Někdy si říkám, že asi mám opravdu tam nahoře tlačenku a dobrého kamaráda. Ten den nám celou cestou lilo jako z konve, ale kamaráíd tm nahoře u Sv. Petra se nad námi slitoval a mezi valašským Meziříčím pršet přestalo. Tak ještě jednou díky C Václave a díky Vám přátelům z Rožnova za krásné odpoledne a za vynikající Program. Už prosím neříkejte, že se teprve učíte. Vy už to totiž umíte a velmi dobře.

No a zase o několik dnů později Kostelec nad Černými lesy organizovaný sdružením Parkinson Help. Krásná a dobře zorganizovaná akce s výbornými přednáškami v zámku. Přímo profesionální organizace s přednášejícími profesionály. Bylo tam příjemně a snad tam byla všude kolem nás energie, která nás povzbuzovala a nabíjela. Únava z cestování na mě padla až doma. Špatně se cestovalo tam i zpět. Tam 5 hodin, zpět skoro 6 hodin.

Přesto, že mi zase někdo řekne, že se montuji do čeho nemám, napíši následující názor. Plně se prokázalo, že malé organizace jsou daleko pružnější než celostátní moloch, ve kterém kecá a mudruje jeden přes druhého, nebo mlčí jako ryba, což je další extrém. U malých organizací není problém cokoliv zorganizovat. Ve společnosti už než se s něčím začne, tak už je spoustu lidí otrávených. Řešení pro konsolidaci SP jsou , jenom se nechce, bojí se experimentovat a chce se jenom vládnout. Vy ze SP, prosím zamyslete se nad tím.

Mám za to, že jsem ještě na několik akcí zapomněl. Nemusí tady být zákonitě vše. Hlavně, že máme dobrý pocit z práce, že nám to přináší uspokojení a radost.     Honza

 

 

První ohlédnutí za 7. Parkinsoniádou

 

S radostí i napětím očekávaný první srpnový víkend se přiblížil, čas přivál vzácné hosty i účastníky Parkinsoniády. Členové klubu Parkinson Slovácko se cítili jako školáčci. Přestože jich už zvládli pět, tato měla být jiná, a to hlavně počtem borců. Z prvotních    asi šedesáti jich letos přijelo bezmála 250. Radost i starost remizovaly. V pátek 1. srpna se tradičně pod křídly města Hodonína ve zdejším KD konalo slavností
zahájení jako přivítání všech zúčastněných. K tomu přispěl Hradišťan. Neuvádím jména, protože toho není třeba – jsou známá a co víc, nejsou potřebná. Důležití jsou jejich nositelé, samotní lidé, jak ti, kteří byli na jevišti, tak ti v hledišti – a to lidé s diagnózou PN, či jinou – stejnou měrou jako lidé sympatizující nebo “jen” ti, kteří prostě přišli.

Atmosféru tak silně pulzující energií laskavosti, radosti a vzájemným sdílením jsem v takovém měřítku a v tak různorodém obsazení ještě nezažila. Teď mluvím jako divák.
Velmi mne potěšil, obzvlášť v dnešní době, citlivý přístup významných osobností Paní starostky města Hodonín Milany Grauové, pana profesora Evžena Růžičky z extrapyramedového centra i hlavního organizátora parkinsoniády Jana Škrkala Jak ale vyjádřit poděkování všem v hledišti?
Bouřlivý aplaus zazněl při příchodu členů Hradišťanu, během jejich úžasného programu, ale neztratil na intenzitě ani při příchodu pana Jana Škrkala (předsedy…. a hlavního pachatele” všech Parkinsoniád) se starostkou města Hodonína  Milanou Grauovou, když přišli jim i všem ostatním poděkovat.

V předsálí mohli všichni přišedší zhlédnout výstavu s názvem “Doživotí”, jejíž tvůrkyní je především paní Romana Skala Rozembaum, představitelka organizace Parkinson Help. Svou neobvyklou formou a konkrétní srozumitelností zaujala všechny, dokonce i náctileté.

Sobotní klání proběhlo v tradičním mumraji při prezenci a ostatních organizačních záležitostí. Stanoviště byla připravena, rozhodčí na celkem 11 stanovištích také, obnovili jsme i soutěž družstev.
Po slavnostním zahájení za účasti ( náměstka hejtmana pana Stanislavaa Juránka, místostarosty města Hodonína , radního JmKÚ Jiřího Jandy, Pani Zuzany Domesové, zástupců sponzorských firem klání začalo. Skončilo v předpokládaném čase, vyvrcholilo vyhodnocením a udělením cen, řeklo by se nic mimořádného. Ale já osobně se hluboce skláním před všemi účastníky bez rozdílu. Tedy, přece jen s malinkým. S úctou a obdivem vůci všem nemocným. Pohoda, která se stala poznávacím znamením všech Parkinsoniád i vzájemných setkávání členů jednotlivých klubů je neocenitelná. A že jich není málo ani v průběhu roku!

Letos se sešli přátelé z Polska, Rakouska, poprvé i Maďarska a hlavně ze Slovenska. Ty jsem si nechala naposled, protože bych chtěla zmínit jejich nasazení při konání 6. Parkinsoniády, která se konala v Piešťanech.
Byla úžasná, jak jinak.

Kdo by si myslel, že po udělení cen vše skončilo, velice by se mýlil. Připraveného programu pásma lidového umění lze směla říci v profesionálním provedení několika zájmových sborů, mezi něž lze zařadit Sboreček, Drmolice, Důbravu i mužský sbor se zúčastnili všichni a já po pravdě přiznávám, že hala sportcentra Želva pulzovala až do půlnoci.
K tomu není co dodat. Snad jenom trochu statistických údajů. Ty však nejsou důležité a necháme je na později.

 

Hanka Zelinková jako hlavní rozhodčí, cvičitelka a jako člověk.

 

6 comments to Po 7. Parkinsoniádě

 • Anička

  7. Parkinsoniáda – Poděkování
  Chtěla bych touto cestou poděkovat Janu a Helence Škrkalovým a jejich kolektivu za zdárný průběh pořádané 7. Parkinsoniády,
  kde opět nezklamali. Každoročně počet účastníků stoupá, letos opět přibyli další zahraniční i domácí účastníci.
  Nově to byli parkinsonici z Maďarska a nemocní postiženi roztroušenou sklerózou (ROSKA). Bylo vše jako vždy řádně připraveno, bohaté občerstvení,
  jídla, pití všeho bylo dosti. Programově vystoupení v národnostních kostýmech a páteční Mistřiňanka zanechala ve všech nezapomenutelný zážitek.
  A hlavně setkání všech známých a zahraničních účastníků a dobrá nálada nás přivedla z každodenního stereotypu na pohodový a relaxační odpočinek.
  Organizátorům a celému kolektivu přejeme, aby teď po ukončení trochu relaxovalí a nabrali dostatečnou energii, protože příprava tak veliké akce stojí mnoho času, veliké vypětí a hodně starosti. Za to Vás, ale musí hřát u srdíčka, že jste vše zvládli na jedničku a všichni výherci si odnesli překrásné poháry, medaile a upomínkové předměty. Ostatní také neodešli s prázdnou, protože si odnesli spoustu krásných zážitků a poznali nové kamarády. Těšíme se na další setkání v roce 2015.
  S pozdravem Anna a Stanislav Kolekovi

 • Zdeněk Vybíral

  Byli jsme pozváni, my roskaři, poprvé. Velmi se nám Parkinsoniáda líbila. Musím poděkovat všem pořadatelům za skvělou organizaci.
  Mám jeden námět: Můžete vyhlášovat nejlepšího sportovce ročníku Parkinsoniády?
  Myslím si, že například pan Mikulka by si to zasloužil. Je to skvělý člověk a úžasný sportovec. Chtěl bych mu poděkovat alespoň touto cestou a věřím že si spolu zahrajeme pinkpong příští rok,
  Zdeněk Vybíral

 • honza

  Vážení a milí přátelé. Zdá se, že vše proběhlo perfektně a já slyším na 7. Parkinsoniádu jen chválu. Ano vydařila se. Vydařil se i páteční večer na Domu kultury v Hodoníně, Ta báječná atmosféra z pátečního vystoupení se nepozorována přemístila v sobotu do “Želvy” v podobě radosti a smíchu setrvala až do samého konce. Té dobré náladě pomohlo i vystoupení národopisných souborů z Dubňan.
  Já vám všem tj. občanům města Dubňany, kteří již pomohli, nebo především těm co již od samého začátku vzniku Parkinsoniády pomáhají a je jich mnoho a nejenom z Dubňan Také různým spolkům a sdružením (Drmolicím, Sborečku, Dúbravě a Mužskému sboru) tímto sdělením chci moc poděkovat. Poděkování patří i mnoha organizacím (Jihomoravskému kraji, městu Hodonín, fi. Pardosa, MND a dalším. 7. Parkinsoniáda nám dala pořádně do těla a mám za to že vám všem také. 7. Parkinsoniáda nám dala i mnoho krásného a povznášející. Dožívejme proto tyto okamžiky a čerpejme z nich to pozitivní co v nich bylo. Věřím, že jste stejně jako já spokojení, a že máte z čeho čerpat. Moc děkuji Vám všem a vy všichni víte dobře za co.
  Děkuji vám všem za vaši podporu i pomoc. Děkuji Vám všem za účast. Děkuji vám, za sebe i za Parkinson-Slovácko. Honza

 • Děkujeme za milé pozvání, srdečné přijetí a skvělou atmosféru! Příště přijedeme zase a s námi více zástupců Rosek. Moc se nám u vás líbilo. Vřelé díky Honzovi Škrkalovi a všem organizátorům. Za Rosku Brno-město Kamila Neplechová

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *