Archivy

Rubriky

Máme tu rok 2023.

Rok 2020 a 2022 pro náš spolek nebyl vůbec příznivý. Všechny ty problémy začaly Covidem. Neustálé zákazy a nařízení narušovaly náš program. Nemohli jsme cvičit, scházet se a vůbec nešla uspořádat naše největší akce Parkinsoniáda. Po takových potížích se těžko všechno vrací do vyjetých kolejí. A zvlášť tehdy, když v kolektivu jsou převážně starší členi. Náš věkový průměr je 75,6 let. V téhle době  nás i pár členů opustilo, nebylo to jen Covidem, ale i stářím.

 Noví a mladší parkinsonici se nehlásí, víme že jsou, nemají však zájem se sdružovat, scházet se s ostatními, něco podnikat. Je jim lépe při televizi, mobilech a na internetu, straní se lidí. Neví ale, že parkinsonik potřebuje aktivitu, pohyb na čerstvém vzduchu, scházet se stejně postiženými, společně cvičit a vůbec být v kolektivu, který mu může pomoct překonat těžké začátky, vyrovnat se s problémy, které tato nemoc přináší každému do jeho života.

To jsem ale odbočila od tématu, o kterém jsem chtěla psát. Chci se věnovat našemu kolektivu, ale hlavně našemu předsedovi.

Předseda Parkinsonovu chorobu má diagnostikovanou před dvaceti lety a vím, že příznaky měl daleko dříve, než se mu naplno nemoc projevila. To jsme ani nevěděli, že nějaká taková nemoc existuje.

Pokud to byl jen Parkinson, s ním se vyrovnával dobře, byl velice aktivní a nemoci se nepoddával. Ale jako vždy se přidají další nemoci, a to už je problém. Jendovi se začal zdravotní stav zhoršovat v roce 2020, kdy měl málo krve a nedostatek železa a tím začaly velké problémy. Nemohl dýchat, špatně začal chodit, párkrát spadl. Přidaly se problémy se zády, koleny, a ještě další problémy, také nějaké operace prodělal. Tolik návštěv u doktorů a nemocnic, neměl za celý život. Snad to bude letos o trochu lepší s těmi lékaři, ale ta vitalita se již nevrátí. Doufám, že se jeho stav ustálí a nebude se Parkinson zhoršovat. Problém s chůzí zůstává.

Zatím se naše aktivita v kolektivu skládá jen s občasných schůzek. Jak to bude dál nevíme. Potřebovali bychom mladšího člena, který by převzal vedení.

Helena Škrkalová

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *